Hogyan derítsem ki WordPress oldalam hibáját?

Alap Megoldások

1. debug.log bekapcsolása

2. Egyéb logok ellenőrzése

3. PHP-verzió váltása

4. Magasabb phpINI értékek megadása

5. Jogjavítás lefuttatása

Haladó megoldások

6. Böngészőkonzol ellenőrzése

7. Sablon váltás

8. Bővítmények kapcsolgatása

9. Könyvtárcserék

10. Szakértői segítség kérése

Extra lehetőségek

11. X-Ray App

12. Query Monitor

 

A növekvő rendszer-igények és a folyamatos php-változások, gyakori (akár automatikus) frissítések miatt előfordulhat az, hogy az eddig tökéletesen működő weboldal valamilyen ismeretlen hiba miatt már nem töltődik be. Általában az alábbiakat tapasztaljuk ilyenkor:

  • a weboldal látogatható, de az admin felület nem töltődik be
  • a weboldal helyett csak egy „fehér lap” töltődik be
  • a sablonszerkesztő (Elementor, Divi, stb…) oldalmegnyitáskor nem töltődik be, de minden más eléhető
  • bővítmény bekapcsolásakor az oldal és/vagy az admin felület elérhetetlen lesz

 

Rengeteg megkeresést kapunk ilyen hibákról, azonban fontos tudni, hogy ezeknek nincs köze a szolgáltató által biztosított szolgáltatáshoz, a hibák nem a szolgáltatás hiányossága miatt jelentkeznek.

A hibák a felhasználó által javíthatóak, rendszerint beállítási hiányosság miatt lépnek fel, vagy kisebb részben inkompatibilitási probléma végett jelentkeznek. A lehetséges megoldásokat csokorba szedtük, az alábbiakat lenne szükséges megpróbálni egy fentebb is jelzett hiba tapasztalása esetén.

 

Alap Megoldások

 

1. debug.log bekapcsolása

A deubg.log bekapcsolása után szükséges a hibát újra előidézni. Ekkor a logfájlba beleíródhat a hibát kiváltó ok, aminek segítségével a javítás is könnyedén elvégezhető.

Leírás: https://ugyfeladmin.tarhely.eu/knowledgebase/279/Wordpress-debuglog-bekapcsolasa.html

 

2. Egyéb logok ellenőrzése

Van, hogy az egyszerű apache-log állományok is segítenek a hiba megtalálásában. cPanel felületen az úgynevezett apache-logok az alábbi elérési utakon találhatóak meg a Fájlkezelő menüponton belül:

  • /logs/ könyvtár: s ezen belül a domain névvel megegyező „error.log” állomány
  • domain név saját dokumentumgyökere: s ezen belül az „error.log” állomány

Leírás: https://ugyfeladmin.tarhely.eu/knowledgebase/223/Mi-az-a-log-fajl-Hogyan-tudom-megnezni-megnyitni-Hol-talalom-meg-az-error-logot-.html

Továbbá megtekintésre ajánlott cPanel-en a „Hibák” menüpont is.

 

3. PHP-verzió váltása

Előfordulhat az is, hogy az aktuálisan hasznáLt php-verzióval sajnos nem kompatibilis valamely újonnan telepített összetevőnk, vagy a frissítés utáni sablonunk/bővítményünk. Ebben az esetben a MultiPHP Manager menüpontban szükséges egy magasabb/alacsonyabb „ea-…” előjelű php-verziót beállítani.

Leírás: https://ugyfeladmin.tarhely.eu/knowledgebase/238/PHP-futtatokornyezet-beallitasa-domain-szinten-MultiPHP.html

 

4. Magasabb phpINI értékek megadása

Előfordulhat az is, hogy az adott PHP-érték helyes, de a benne megadott phpINI értékek helytelenek. Mi mindenképp ajánljuk az alábbiak megadását a MultiPHP INI Editor menüpontban:

  • max_execution_time: 90 agy 120
  • max_input_time: 90 vagy 120
  • max_input_vars: 5000 vagy 10000 (webshop-ok igénylik ezt általában)
  • memory_limit: 512M vagy 1G
  • post_max_size: 32M (vagy igény szerint kisebb, nagyobb)
  • upload_max_filesize: 32M (vagy igény szerint kisebb, nagyobb)

Leírás: https://ugyfeladmin.tarhely.eu/knowledgebase/238/PHP-futtatokornyezet-beallitasa-domain-szinten-MultiPHP.html

Ezen beállítások előfeltétele az, hogy az előző pontban jelzett php-verzió beállítás megtörténjen.

 

5. Jogjavítás lefuttatása

A hibát generálhatja az is, hogy egy manuálisan feltöltött új bővítmény (vagy egy meglévő frissítése, PRO verziójának feltöltése) helytelen jogosultsággal kerül fel a tárhelyre (ezt az FTP-kliensek tudják elállítani helytelenre). Szerencsére egy pár kattintással és rövid várakozással a fájlok és könyvtárak futtatási jogai javíthatóak.

Leírás: https://ugyfeladmin.tarhely.eu/knowledgebase/306/Jogjavitas---a-403-es-500--as-hibak-gyakori-megoldasa.html

 

Haladó Megoldások

 

6. Böngészőkonzol ellenőrzése

A jelzett böngésző-konzol ablakban való ellenőrzéshez az alábbi lépéseket ajánljuk:

  • Nyisson egy új ablakot a böngészőben
  • Ctrl+Shift+i együttes lenyomásával nyissa meg a "Fejlesztői eszközök"/"Webfejlesztő eszközök"/"Konzol" ablakot
  • váltson át a „Console”/”Konzol” fülre
  • majd nyissa meg weboldalát a böngészőablakban

A megnyitott „Console”/”Konzol” fülön a betöltődés során fellépű értesítések (citrom- és narancssárga), illetve a Hibák (piros) is kiíródnak, melyek fontos információk lehetnek a javításhoz.

 

7. Sablon váltás

Gyakori hiba, hogy a használt összetevők nem kompatibilisek a használt sablonnal. Ez egy sablonváltással könnyen ellenőrizhető, azonban némi figyelmet is igényel a művelet. 

A sablonváltás egyszerűbb módja: WordPress admin felületen a Megjelenés/Sablonok menüpont alatt átváltható a sablon.

Leírás: https://www.wpbeginner.com/beginners-guide/how-to-properly-change-a-wordpress-theme/#how-to-change-wordpress-theme-on-live-site

A sablonváltás bonyolultabb módja (ha az admin-felület nem elérhető):

  • a weboldal könyvtárában a wp-config.php-t szükséges kikeresni és megnyitni, majd ott a define( 'DB_NAME', 'tesztadat_wew673' ); sorból az adatbázisnevet ki kell jegyzetelni (a példában itt: tesztadat_wew673 )
  • cPanel felületen a phpMyAdmin menüpontra kell kattintani, ahol a betöltődő felületen majd a kijegyzetelt adatbázis nevére kell kattintani.
  • Ekkor a phpMyAdmin felületen betöltődnek az adatbázis táblái. Itt ki kell keresni a „_options” nevű táblát, rá kell kattintani.
  • Ekkor a tábla adatai betöltődnek, a fenti menüsor módosul. A fenti menüsorban a „Keresés”/”Search” menüpontra kell kattintani. Ekkor betöltődik a „_options” táblának a keresője és a kereshető feltételek listája is.
  • Itt az „option_name” oszlopban kell keresni. Az alábbi feltételeket kell külön-külön keresni:
    • template
    • stylesheet
  • Sikeres keresés esetén megjelenik egy sornyi táblázat, ahol az „option_name” oszlopban az előbb megadott keresési feltételünk lesz, míg a mellette található „option_value” oszlopban egy értéket találunk. Ez lesz az a sablonunk, amit aktuálisan használunk.
  • Mind a „stylesheet”, mind a „template” kifejezésre való keresés esetén 1-1 értéket fogunk találni (amit általában, de nem mindig) egyezőek. Ezeket másoljuk ki, írjuk fel.
  • Ezt követően ezeket az értékeket a cellába való dupla-belekattintással szerkeszthetjük.

Mire lehet szerkeszteni az itt található értékeket?

  • Ezek az értékek sablonnevek, tehát bármilyen más korábban telepített sablon neve itt megadható. A helyes névmegadáshoz cPanel felületen a Fájlkezelő menüpontra kell kattintani.
  • Itt a problémás domain név gyökérkönyvtárából kiindulva az alábbi útvonalra kell elnavigálni: /wp-content/themes/
  • Ezen könyvtáron belül pedig már telepített sablonokat fogunk látni. Alapértelmezetten a „twentytwenty” sablon már települ, így a „twentytwenty” érték megadható a template és stylesheet cellék értékmezőjéhez is, de akár más, már telepített, tetszőleges sablonnév is kiválasztható innen.
  • A tetszőleges sablon könyvtárnevét kell kiválasztani, s megadni a korábbi keresés szerint az „option_value” oszlopba a problémás sablonnév helyett.

Ha ez sem hozna megoldást, minden károkozás nélkül az érték visszaírható az alapértelmezettre

Leírás: https://www.wpbeginner.com/beginners-guide/how-to-properly-change-a-wordpress-theme/#how-to-change-wordpress-theme-manually

 

8. Bővítmények kapcsolgatása

Gyakori hiba sok bővítmény használatának esetén egyik-másik inkompatibilitása, vagy eltérő php-verzióval való működőképessége. Általában kiderül az is, hogy 1-1 bővítmény kikapcsolható örökre is, nem feltétlen szükséges annak létezése a weboldalon belül. 

Az egyszerűbb módszer, ha elérhető az admin felület:

  • Az összes bővítményt ki kell kapcsolni a Bővítmények/Telepített bővítmények menüpontban
  • Ezt követően pedig egyesével visszakapcsolhatóak a bővítmények úgy, hogy minden visszakapcsolás után ellenőrzésre kell kerülnie az admin felületnek, és a látogatók által is megtekinthető weboldalnak

A bonyolultabb módszer, ha az admin felület Nem érhető el:

  • cPanel felületen a Fájlkezelő menüpont segítségével a weboldalhoz tartozó dokumentum-gyökérig kell elnavigálni, majd azon belül a /wp-content/plugins/ könyvtáron belülre kell lépni
  • ebben a könyvtárban található meg Minden bővítmény (az aktívak, illetve a telepített, de nem aktívak is)
  • A bővítmények könyvtárneveit egyesével át kell írni úgy, hogy egy „_kikapcs” kerül a nevük végére. Ezzel a bővítmények inaktívvá válnak majd, nem tudják kiszolgálni az oldalt, tehát nincs ráhatásuk a betöltődésre.
  • Ha így elérhető az admin felület és a weboldal is, akkor egyesével vissza kell nevezni a bővítmények könyvtárait az eredetire úgy, hogy minden visszakapcsolás után ellenőrzésre kell kerülnie az admin felületnek, és a látogatók által is megtekinthető weboldalnak.

 

9. Könyvtárcserék

Sajnos a helytelenül módosított rendszerfájlok, vagy egy-egy kártékony történés miatti kitörölt fájlok hiánya is okozhat hibát. Ezeknek felderítése elég problémás, így rendszeresen alkalmazunk könyvtárcserét.

Fontos, hogy az aktuális WordPress verzióval megegyező könyvtárakat szükséges felmásolni a tárhelyre.

A pontos verzió megtalálása

cPanel felületen a Fájlkezelő menüpontban a problémás domain dokumentumgyökerébe kell elnavigálni, s ezen belül a a /wp-includes/ -on belüli version.php-t kell megnyitni. Ebben az alábbi sort kell megkeresni:

$wp_version = '5.5.3';

Innen tudható, hogy aktuálisan a WordPress mely verziója fut.

A pontos verzió letöltése

A WordPress korábbi kiadásai az alábbi linken keresztül érhetőek el: https://hu.wordpress.org/download/releases/

A könyvtárak cseréje

A csere elvégzése előtt a „wp-admin” és a „wp-includes” könyvtárakat át kell nevezni, a könyvtárnevek végére a „_eredeti” szövegrészt érdemes hozzáadni.

Ezt követően szükséges feltölteni a korábbi, verzióazonos csomagból az érintetlen „wp-admin” és a „wp-includes” könyvtárakat.

Ezzel a módszerrel cserére is kerültek a korábbi rendszerkönyvtárak egy verzióazonos, biztosan érintetlen és helyes könyvtárra.

A könyvtár-csere után mindenképp ajánljuk a Jogjavítás lefuttatását.

 

10. Szakértői segítség kérése

Tárhely-szolgáltatóként ugyan gyakrabban találkozunk hibákkal, de minden megoldást mi sem ismerhetünk. Elsődlegesen a kiszolgáló-környezet elérhetősége és annak biztosítása feladatunk, de igyekszünk lehetőségeinkhez mérten segíteni minden ügyfelünknek weboldala működtetésében is.

Legjobb szándékunk esetében is előfordulhat az, hogy egy-egy problémára nem fogunk tudni megoldást biztosítani. Ilyen esetben ajánljuk Önnek a:

  • Wordpress szakmai fórumainak felkeresését
  • a magyar nyelvű közösségek (például Facebook-csoportok) megkeresését
  • a bővítmények aloldalához tartozó support felületen való segítségkérést

A fentieken túl kapacitásunk függvényében tudunk segítséget nyújtani az egyes hibák felkeresésében, megtalálásában és esetleges javításában is. Ez azonban túlmutat a tárhely-szolgáltatói feladatkörökön és lehetőségeken, így ezt Webmesteri szolgáltatás keretében tudjuk nyújtani ügyfeleink részére.

Ennek feltételei az alábbi oldalunkon olvashatóak:

https://tarhely.eu/wordpress-es-woocommerce-webmesteri-szolgaltatasok/

 

Extra lehetőségek

 

11. X-Ray App

 

cPanel felületén lehetőség van futó alkalmazását tesztelni a php xray app segítségével. A rendszer az alábbi leírás szerint ismerhető meg:

 

A X-Ray app segítségével lehetősége van pl. 20 lekérés kiszolgálásának mérésére. A mérés lényegiben a request-ekben (a megadott URL-re indított lekérésekben) található összes folyamatot logolja, így akár felismerhető a lassú működést okozó bővítmény (pl: tartalomkezelő rendszerek esetén), vagy adatbázis-lekérés. Így detektálható és tervezhető a javítás.

 

12.Query Monitor

 

Egyes esetekben a WordPress admin felületének lassúságát behatóbban is vizsgálni szükséges. Erre készítettük leírásunkat mely IDE KATTINTVA olvasható el. A Query Monitor segítségével elemezhetőek az admin felület által generált adatbázis-lekérések, az általuk meghívott táblák, a bővítmények kapcsolatai. Ez a bővítmény segíthet meghatározni a lassúság kiváltó okát.

 
  • 2021, wordpress, hiba, weboldal, debuglog, debug.log, errorlog, betöltődés
  • 1 felhasználó találta hasznosnak ezt
Hasznosnak találta ezt a választ?

Kapcsolódó cikkek

Mért látom a "WordPress Account Compromise Alert" hibaüzenet a WP admin oldalamra belépve?

Mért látom a "WordPress Account Compromise Alert" hibaüzenet a WP admin oldalamra belépve? Mert...

Hogyan tehetjük biztonságosabbá honlapunkat, Wordpress és Joomla rendszerünket?

Egy 2016-ban készült statisztika szerint a világon körülbelül 37 ezer weboldalt fertőznek meg...

Wordpress áthelyezése másik domainra vagy mappába

Ha már van egy felépített Wordpress weboldala aktív domain vagy mappa alatt, és át szeretné ezt...

Wordpress admin jelszó módosítása

Ha nem tud bejelentkezni a WordPress admin felületére (a http://azondomainneve.hu/wp-admin...

Hogyan tudom költöztetni WordPress oldalam?

WordPress oldalát két módon tudja költöztetni, választhatja a manuális illetve a bővítmény általi...