Alap Megoldások
4. Magasabb phpINI értékek megadása
Haladó megoldások
Extra lehetőségek
A növekvő rendszer-igények és a folyamatos php-változások, gyakori (akár automatikus) frissítések miatt előfordulhat az, hogy az eddig tökéletesen működő weboldal valamilyen ismeretlen hiba miatt már nem töltődik be. Általában az alábbiakat tapasztaljuk ilyenkor:
- a weboldal látogatható, de az admin felület nem töltődik be
- a weboldal helyett csak egy „fehér lap” töltődik be
- a sablonszerkesztő (Elementor, Divi, stb…) oldalmegnyitáskor nem töltődik be, de minden más eléhető
- bővítmény bekapcsolásakor az oldal és/vagy az admin felület elérhetetlen lesz
Rengeteg megkeresést kapunk ilyen hibákról, azonban fontos tudni, hogy ezeknek nincs köze a szolgáltató által biztosított szolgáltatáshoz, a hibák nem a szolgáltatás hiányossága miatt jelentkeznek.
A hibák a felhasználó által javíthatóak, rendszerint beállítási hiányosság miatt lépnek fel, vagy kisebb részben inkompatibilitási probléma végett jelentkeznek. A lehetséges megoldásokat csokorba szedtük, az alábbiakat lenne szükséges megpróbálni egy fentebb is jelzett hiba tapasztalása esetén.
Alap Megoldások
1. debug.log bekapcsolása
A deubg.log bekapcsolása után szükséges a hibát újra előidézni. Ekkor a logfájlba beleíródhat a hibát kiváltó ok, aminek segítségével a javítás is könnyedén elvégezhető.
Leírás: https://ugyfeladmin.tarhely.eu/knowledgebase/279/Wordpress-debuglog-bekapcsolasa.html
2. Egyéb logok ellenőrzése
Van, hogy az egyszerű apache-log állományok is segítenek a hiba megtalálásában. cPanel felületen az úgynevezett apache-logok az alábbi elérési utakon találhatóak meg a Fájlkezelő menüponton belül:
- /logs/ könyvtár: s ezen belül a domain névvel megegyező „error.log” állomány
- domain név saját dokumentumgyökere: s ezen belül az „error.log” állomány
Továbbá megtekintésre ajánlott cPanel-en a „Hibák” menüpont is.
3. PHP-verzió váltása
Előfordulhat az is, hogy az aktuálisan hasznáLt php-verzióval sajnos nem kompatibilis valamely újonnan telepített összetevőnk, vagy a frissítés utáni sablonunk/bővítményünk. Ebben az esetben a MultiPHP Manager menüpontban szükséges egy magasabb/alacsonyabb „ea-…” előjelű php-verziót beállítani.
4. Magasabb phpINI értékek megadása
Előfordulhat az is, hogy az adott PHP-érték helyes, de a benne megadott phpINI értékek helytelenek. Mi mindenképp ajánljuk az alábbiak megadását a MultiPHP INI Editor menüpontban:
- max_execution_time: 90 agy 120
- max_input_time: 90 vagy 120
- max_input_vars: 5000 vagy 10000 (webshop-ok igénylik ezt általában)
- memory_limit: 512M vagy 1G
- post_max_size: 32M (vagy igény szerint kisebb, nagyobb)
- upload_max_filesize: 32M (vagy igény szerint kisebb, nagyobb)
Ezen beállítások előfeltétele az, hogy az előző pontban jelzett php-verzió beállítás megtörténjen.
5. Jogjavítás lefuttatása
A hibát generálhatja az is, hogy egy manuálisan feltöltött új bővítmény (vagy egy meglévő frissítése, PRO verziójának feltöltése) helytelen jogosultsággal kerül fel a tárhelyre (ezt az FTP-kliensek tudják elállítani helytelenre). Szerencsére egy pár kattintással és rövid várakozással a fájlok és könyvtárak futtatási jogai javíthatóak.
Haladó Megoldások
6. Böngészőkonzol ellenőrzése
A jelzett böngésző-konzol ablakban való ellenőrzéshez az alábbi lépéseket ajánljuk:
- Nyisson egy új ablakot a böngészőben
- Ctrl+Shift+i együttes lenyomásával nyissa meg a "Fejlesztői eszközök"/"Webfejlesztő eszközök"/"Konzol" ablakot
- váltson át a „Console”/”Konzol” fülre
- majd nyissa meg weboldalát a böngészőablakban
A megnyitott „Console”/”Konzol” fülön a betöltődés során fellépű értesítések (citrom- és narancssárga), illetve a Hibák (piros) is kiíródnak, melyek fontos információk lehetnek a javításhoz.
7. Sablon váltás
Gyakori hiba, hogy a használt összetevők nem kompatibilisek a használt sablonnal. Ez egy sablonváltással könnyen ellenőrizhető, azonban némi figyelmet is igényel a művelet.
A sablonváltás egyszerűbb módja: WordPress admin felületen a Megjelenés/Sablonok menüpont alatt átváltható a sablon.
A sablonváltás bonyolultabb módja (ha az admin-felület nem elérhető):
- a weboldal könyvtárában a wp-config.php-t szükséges kikeresni és megnyitni, majd ott a define( 'DB_NAME', 'tesztadat_wew673' ); sorból az adatbázisnevet ki kell jegyzetelni (a példában itt: tesztadat_wew673 )
- cPanel felületen a phpMyAdmin menüpontra kell kattintani, ahol a betöltődő felületen majd a kijegyzetelt adatbázis nevére kell kattintani.
- Ekkor a phpMyAdmin felületen betöltődnek az adatbázis táblái. Itt ki kell keresni a „_options” nevű táblát, rá kell kattintani.
- Ekkor a tábla adatai betöltődnek, a fenti menüsor módosul. A fenti menüsorban a „Keresés”/”Search” menüpontra kell kattintani. Ekkor betöltődik a „_options” táblának a keresője és a kereshető feltételek listája is.
- Itt az „option_name” oszlopban kell keresni. Az alábbi feltételeket kell külön-külön keresni:
- template
- stylesheet
- Sikeres keresés esetén megjelenik egy sornyi táblázat, ahol az „option_name” oszlopban az előbb megadott keresési feltételünk lesz, míg a mellette található „option_value” oszlopban egy értéket találunk. Ez lesz az a sablonunk, amit aktuálisan használunk.
- Mind a „stylesheet”, mind a „template” kifejezésre való keresés esetén 1-1 értéket fogunk találni (amit általában, de nem mindig) egyezőek. Ezeket másoljuk ki, írjuk fel.
- Ezt követően ezeket az értékeket a cellába való dupla-belekattintással szerkeszthetjük.
Mire lehet szerkeszteni az itt található értékeket?
- Ezek az értékek sablonnevek, tehát bármilyen más korábban telepített sablon neve itt megadható. A helyes névmegadáshoz cPanel felületen a Fájlkezelő menüpontra kell kattintani.
- Itt a problémás domain név gyökérkönyvtárából kiindulva az alábbi útvonalra kell elnavigálni: /wp-content/themes/
- Ezen könyvtáron belül pedig már telepített sablonokat fogunk látni. Alapértelmezetten a „twentytwenty” sablon már települ, így a „twentytwenty” érték megadható a template és stylesheet cellék értékmezőjéhez is, de akár más, már telepített, tetszőleges sablonnév is kiválasztható innen.
- A tetszőleges sablon könyvtárnevét kell kiválasztani, s megadni a korábbi keresés szerint az „option_value” oszlopba a problémás sablonnév helyett.
Ha ez sem hozna megoldást, minden károkozás nélkül az érték visszaírható az alapértelmezettre
8. Bővítmények kapcsolgatása
Gyakori hiba sok bővítmény használatának esetén egyik-másik inkompatibilitása, vagy eltérő php-verzióval való működőképessége. Általában kiderül az is, hogy 1-1 bővítmény kikapcsolható örökre is, nem feltétlen szükséges annak létezése a weboldalon belül.
Az egyszerűbb módszer, ha elérhető az admin felület:
- Az összes bővítményt ki kell kapcsolni a Bővítmények/Telepített bővítmények menüpontban
- Ezt követően pedig egyesével visszakapcsolhatóak a bővítmények úgy, hogy minden visszakapcsolás után ellenőrzésre kell kerülnie az admin felületnek, és a látogatók által is megtekinthető weboldalnak
A bonyolultabb módszer, ha az admin felület Nem érhető el:
- cPanel felületen a Fájlkezelő menüpont segítségével a weboldalhoz tartozó dokumentum-gyökérig kell elnavigálni, majd azon belül a /wp-content/plugins/ könyvtáron belülre kell lépni
- ebben a könyvtárban található meg Minden bővítmény (az aktívak, illetve a telepített, de nem aktívak is)
- A bővítmények könyvtárneveit egyesével át kell írni úgy, hogy egy „_kikapcs” kerül a nevük végére. Ezzel a bővítmények inaktívvá válnak majd, nem tudják kiszolgálni az oldalt, tehát nincs ráhatásuk a betöltődésre.
- Ha így elérhető az admin felület és a weboldal is, akkor egyesével vissza kell nevezni a bővítmények könyvtárait az eredetire úgy, hogy minden visszakapcsolás után ellenőrzésre kell kerülnie az admin felületnek, és a látogatók által is megtekinthető weboldalnak.
9. Könyvtárcserék
Sajnos a helytelenül módosított rendszerfájlok, vagy egy-egy kártékony történés miatti kitörölt fájlok hiánya is okozhat hibát. Ezeknek felderítése elég problémás, így rendszeresen alkalmazunk könyvtárcserét.
Fontos, hogy az aktuális WordPress verzióval megegyező könyvtárakat szükséges felmásolni a tárhelyre.
A pontos verzió megtalálása
cPanel felületen a Fájlkezelő menüpontban a problémás domain dokumentumgyökerébe kell elnavigálni, s ezen belül a a /wp-includes/ -on belüli version.php-t kell megnyitni. Ebben az alábbi sort kell megkeresni:
$wp_version = '5.5.3';
Innen tudható, hogy aktuálisan a WordPress mely verziója fut.
A pontos verzió letöltése
A WordPress korábbi kiadásai az alábbi linken keresztül érhetőek el: https://hu.wordpress.org/download/releases/
A könyvtárak cseréje
A csere elvégzése előtt a „wp-admin” és a „wp-includes” könyvtárakat át kell nevezni, a könyvtárnevek végére a „_eredeti” szövegrészt érdemes hozzáadni.
Ezt követően szükséges feltölteni a korábbi, verzióazonos csomagból az érintetlen „wp-admin” és a „wp-includes” könyvtárakat.
Ezzel a módszerrel cserére is kerültek a korábbi rendszerkönyvtárak egy verzióazonos, biztosan érintetlen és helyes könyvtárra.
A könyvtár-csere után mindenképp ajánljuk a Jogjavítás lefuttatását.
10. Szakértői segítség kérése
Tárhely-szolgáltatóként ugyan gyakrabban találkozunk hibákkal, de minden megoldást mi sem ismerhetünk. Elsődlegesen a kiszolgáló-környezet elérhetősége és annak biztosítása feladatunk, de igyekszünk lehetőségeinkhez mérten segíteni minden ügyfelünknek weboldala működtetésében is.
Legjobb szándékunk esetében is előfordulhat az, hogy egy-egy problémára nem fogunk tudni megoldást biztosítani. Ilyen esetben ajánljuk Önnek a:
- Wordpress szakmai fórumainak felkeresését
- a magyar nyelvű közösségek (például Facebook-csoportok) megkeresését
- a bővítmények aloldalához tartozó support felületen való segítségkérést
A fentieken túl kapacitásunk függvényében tudunk segítséget nyújtani az egyes hibák felkeresésében, megtalálásában és esetleges javításában is. Ez azonban túlmutat a tárhely-szolgáltatói feladatkörökön és lehetőségeken, így ezt Webmesteri szolgáltatás keretében tudjuk nyújtani ügyfeleink részére.
Ennek feltételei az alábbi oldalunkon olvashatóak:
https://tarhely.eu/wordpress-es-woocommerce-webmesteri-szolgaltatasok/
Extra lehetőségek
11. X-Ray App
cPanel felületén lehetőség van futó alkalmazását tesztelni a php xray app segítségével. A rendszer az alábbi leírás szerint ismerhető meg:
A X-Ray app segítségével lehetősége van pl. 20 lekérés kiszolgálásának mérésére. A mérés lényegiben a request-ekben (a megadott URL-re indított lekérésekben) található összes folyamatot logolja, így akár felismerhető a lassú működést okozó bővítmény (pl: tartalomkezelő rendszerek esetén), vagy adatbázis-lekérés. Így detektálható és tervezhető a javítás.
12.Query Monitor
Egyes esetekben a WordPress admin felületének lassúságát behatóbban is vizsgálni szükséges. Erre készítettük leírásunkat mely IDE KATTINTVA olvasható el. A Query Monitor segítségével elemezhetőek az admin felület által generált adatbázis-lekérések, az általuk meghívott táblák, a bővítmények kapcsolatai. Ez a bővítmény segíthet meghatározni a lassúság kiváltó okát.