- DNS - Domain Name System - azaz a domain nevek rendszere
A DNS rendszer egy olyan adatbázis, amiben a nevek és számok vannak egymáshoz rendelve, mint pl a tarhely.eu-hoz a 185.51.191.99-es IP cím. Ennek köszönhető, hogy ha beírjuk a böngésző címsorába, hogy tarhely.eu, akkor a 185.51.191.99 IP cím alatt lévő tartalmat érjük el. - NS – Name Server/névszerver
Ez a rekord írja le, hogy az adott zóna file melyik névszerverben tárolódik. Ajánlott legalább 2, földrajzilag különböző névszervert üzemeltetni (primary és secondary), hogy redundáns legyen a rendszer. Több névszerver tovább növeli a biztonságot.
Mi központilag 4 névszervert biztosítunk a nálunk vásárolt domainekhez, amik az alábbiak:
ns.tns1.eu, ns.tns2.eu, ns.tns3.eu, ns.tns4.eu
A domainek rekordjait minden esetben a domain névszerverét biztosító félnél kell módosítani. A domain névszervere szabadon módosítható egy valós, működő névszerverre, amennyiben az megfelel a kritériumoknak, ami .hu domain esetén az, hogy a névszerver alatt szerepeljen a domain, tehát kapcsolódjon hozzá.
Amennyiben a domain két különböző szolgáltatóhoz kapcsolódik, abban az esetben a névszerver fogja eldönteni, hogy hol szerkessze a rekordokat, mivel minden esetben a névszerver dönt, mert ott tárolódnak az adatok, amik kiszolgálásra kerülnek. - DNS zóna - DNS rekordok halmaza, tehát a névszerveren belül vannak a DNS zónák, azon belül pedig a DNS rekordok, tehát egy DNS zónát a rekordok összessége teszi ki.
Minden DNS rekordnak megvan a maga feladata és mindegyik más-más feladatot lát el amik, ha nem megfelelően vannak beállítva, anomália léphet fel a levelezést és a weboldalt tekintve.
Egy rekord az alábbi alapján épül fel, balról-jobbra olvasva a felületen:
- Típus: Ebben az oszlopban kerül meghatározásra az adott domain rekordjának a típusa
- Név: Ebben az oszlopban az adott rekord aldomainje szerepel. Ezek az aldomainek rendszerszintű aldomainek.
- Adatok: Ebben az oszlopban látható, hogy az adott domainnak mi lesz a cél értéke
- TTL: Ebben az oszlopban tekinthető meg, hogy az adott domain TTL értéke, tehát a kifrissülési ideje mennyi, mennyi idő alatt lép életbe a rekordon elvégzett módosítás
Több rekord típust nevezünk meg, ezek közül a leggyakoribbak az alábbiak:
- A - típus -> “Adress”ennek a rekordnak a célja minden esetben IP cím, ami meghatározza azt, hogy a bizonyos aldomain melyik IP címhez kapcsolódjon.
- CNAME - típus -> “Canonical Name” ennek a rekordnak a célja minden esetben aldomain lesz. Úgynevezett alias/ánév típus, ami azt mondja meg, hogy az aldomain melyik aldomainra-ra mutasson.
- SPF - típus -> ennek a rekordnak a célja minden esetben szöveges adat lesz. A rekord a levelezést segíti elő, amiben definiálva van, hogy az adott domain levelezése mely kiszolgálókkal tud kapcsolatba lépni.
Az SMTP protokoll eredeti működése szerint bármely számítógép bármilyen feladó címmel küldhet e-mail-t, így ennek a rekordnak a hiányában nagyon gyorsan spam-nek minősítené minden kiszolgáló a kiküldött levelet, valamint könnyen hamisíthatják a feladó címeket. - TXT - típus -> “Text” ennek a rekordnak a célja minden esetben szöveges adat lesz. Ebbe a rekordba szükséges felvenni minden egyedi szabályt, amit a domainen szeretnénk meghatározni.
Egy domain névhez több TXT rekord is tartozhat. - MX - típus ->”Mail Exchange” Az MX rekord segítségével adhatjuk meg egy domain név esetében azt, hogy a levelezést melyik szerver kezelje.
- DMARC - típus -> A DMARC kulcs az SFP(Sender Policy Framework) és a DKIM kulcsokat hitelesíti, abban az esetben, ha a levél küldő és a fogadó szerver is képes annak értelmezésére.
- SOA – ”State Of Authority” -> A domain paramétereit (kontakt e-mail, a zóna sorszáma, stb.) tartalmazza. Pár adat a secondary nameservernek szól, pl. a retry time és expire (azaz mennyi idő után szedje le újra a zónát, vagy próbálja, ha nem sikerült volna elérnie).
A leggyakoribb rendszerszintű aldomainek feladata:
- @ -> maga a domain, mint a tarhely.eu
- www -> a domain www-s formálya, tehát www.tarhely.eu
- * -> az összes nem létező aldomain
- mail -> levelezésért felelős rekord, megmondja, hogy melyik szerver szolgálja ki a levelezés
- DKIM -> DomainKeys Identified Mail rövidítése. A DKIM egy kriptográfiai aláírás, amelyet a levélküldő szerverünk (tehát nem a saját gépünk) a küldéskor digitálisan aláírja a levelet, ennek hatására az egyedi lesz, így védve a harmadik féltől származó módosítások ellen. Spam elleni védelem úgy tud kialakulni, ha a domain TXT rekordjában olyan kitételt adunk meg, ami azt határozza meg, hogy a fogadó szerver minden nem aláírt levelet automatikusan dobjon el, mivel minden aláíratlan levél “hamisítvány”, tehát SPAM-nek lesz minősítve.
Amennyiben továbbra is kérdése lenne ezzel kapcsolatosan, kérjük küldje meg számunkra az Ügyféladmin felületről a Támogatás/Új Kérés küldése alól, hogy segíthessünk. Amennyiben bennünket kér meg a rekordok frissítésére, úgy IDE kattintva találja árlistánkat.